Коррупцияне профилактикалау проблемалары "Агроволга-2022" халыкара агросәнәгать күргәзмәсендә каралды

2022 елның 8 июле, җомга

6 июль конне Татарстан Республикасы Агроволга-2022 халыкара агросәнәгать күргәзмәсе уткэрелде, бер площадкада барлыгы 48 гектарда эксперименталь һәм күрсәтү мәйданнарында, зур экспозициядә һәм заманча күргәзмә комплексы территориясендә бизнес-форум берләшкән.

АГРОВОЛГА 2022 Халыкара Агросәнәгать Күргәзмәсе экспозициясендә Россия Федерациясенең 40 төбәгеннән 400-дән артык компания һәм башка илләрнең 15000 нән артык белгечләре һәм агросәнәгать тармагы лидерлары катнашкан.

Бу күргәзмә кысаларында "Авыл хуҗалыгында грантлар һәм субсидияләр алу һәм куллануда коррупция куркынычлары" темасына Татарстан Республикасы Президенты аппаратының коррупциягә каршы сәясәт буенча баш киңәшчесе Руслан Никонов чыгыш ясады.

Докладчы тамашачыларга коррупциягә каршы сәясәт үсешенең төп юнәлешләрен, шул исәптән Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгының грантларын һәм субсидияләрен алучылар тарафыннан акчаны куллануның эффективлыгын өйрәнү барышында эксперт төркеме эше нәтиҗәләре турында хәбәр итте.

Шулай итеп, берничә авыл хуҗалыгы оешмасының "2017-2020 елларга Татарстан Республикасында авыл хуҗалыгы кулланучылар хезмәттәшлеген үстерү" программасы шартларын үтәмәгәне, грант акчаларын эффектив һәм урынсыз куллануы - шартларны бозуы ачыкланды, бюджет фондларын үстерү, җитештерү мәйданында сатып алынган җиһазлар булмау ачыкланды диелде.

Чыгышының ахырында Руслан Никонов авыл хуҗалыгын үстерүнең Россия базар икътисады йөртүчесе булуын, төбәкләрнең азык-төлек куркынычсызлыгын һәм аларның тотрыклы үсешен тәэмин итүен искәртте.