Татарстан Республикасы Икътисад министрлыгында семинар үткәрелде, ул 2021 елда коррупцияне профилактикалау турында хисаплар тапшыруга багышланган

2022 елның 17 гыйнвары, дүшәмбе

Татарстан Республикасы дәүләт хакимияте органнарында һәм җирле үзидарә органнарында ZOOM режимында коррупцион һәм башка хокук бозуларны профилактикалау чараларын гамәлгә ашыру барышы турында хисапларны формалаштыру сыйфатын арттыру максатларында, 2022 елның 13 гыйнварында коррупциягә каршы сәясәт мәсьәләләре буенча Татарстан Республикасы Президенты идарәсе белән берлектә, җаваплы вазыйфаи затларны укыту үткәрелде.

Татарстан Республикасы дәүләт хакимияте органнарында һәм Татарстан Республикасында җирле үзидарә органнарында коррупциягә каршы көрәш чараларын гамәлгә ашыру турындагы хисапларны мониторинглау коррупциягә каршы көрәш мәсьәләләре буенча Россия Федерациясе Президенты Идарәсе соравы буенча гамәлгә ашырыла һәм Россия Федерациясе субъектларында әлеге эшне оештыруга һәм аның нәтиҗәлелегенә бәя бирү өчен файдаланыла. Шуңа бәйле рәвештә, статистик хисапның башка формалары кебек үк, тулы һәм ышанычлы мәгълүматлар формалаштыру да дәүләт бурычын үти. Әлеге мониторингны анализлау коррупцияне профилактикалау эшен оештыруның өстенлекле юнәлешләрен ачыкларга мөмкинлек бирә.

Идарә вәкилләре тарафыннан хисап мәгълүматларын тутыру буенча тәкъдимнәр бирелгән, шулай ук хисап мәгълүматын тапшыру барышында җаваплы вазыйфаи затлар тарафыннан рөхсәт ителә торган типик җитешсезлекләр билгеләнгән. Семинар йомгаклары буенча хисап белешмәләрен җыю һәм тутыру мәсьәләләре буенча актив фикер алышу булды, чарада йөзгә якын кеше катнашты, шул исәптән Әтнә муниципаль районында коррупциягә каршы көрәш мәсьәләләре буенча башлыгының ярдәмчесе дә бар иде.