Кичә ТР Президентының Коррупциягә каршы сәясәт мәсьәләләре идарәсе вәкиле 2021 елның беренче яртыеллыгындагы эш нәтиҗәләрен яктыртты

2021 елның 23 июле, җомга

Хакимият органнарының Ачыклыгы һәм ачыклыгы принцибын гамәлгә ашыру, шулай ук 2021 елның беренче яртыеллыгында эксперт төркеме комиссияләренең эш нәтиҗәләре белән танышу, халыкта коррупциягә каршы дөньяга караш формалаштыру һәм Татарстан Республикасында хакимият органнары тарафыннан гамәлгә ашырыла торган коррупциягә каршы чаралар турында рәсми мәгълүматны массакүләм коммуникацияләр чараларына җиткерү максатларында, 2021 елның 21 июлендә «Татмедиа» Республика матбугат һәм массакүләм коммуникацияләр агентлыгында массакүләм мәгълүмат чаралары катнашында матбугат конференциясе оештырылды. Чараның турыдан-туры трансляциясе «Татар-информ» МА сайтында алып барылды.

«Татарстан Республикасында коррупциягә каршы тору турында " Татарстан Республикасы Законы һәм Татарстан Республикасы Президентының 2012 елның 2 июнендәге ПУ-415 номерлы Указы нигезендә Татарстан Республикасындакоррупциягәкаршы тору мәсьәләләре буенча республика эксперт төркеме үзэшчәнлеген гамәлгәашыра, аның бурычлары түбәндәгеләрдән гыйбарәт:

- коррупциянең торышын анализлау һәм сәбәпләрен ачыклау;

- Татарстан Республикасы дәүләт хакимияте органнарында, Татарстан Республикасында җирле үзидарә органнарында, Татарстан Республикасында дәүләт һәм муниципаль оешмаларда коррупциягә каршы тору эшчәнлеген оештыруның нәтиҗәлелеген өйрәнү;

- коррупция күренешләре өчен шартларны киметү, коррупцион хокук бозулар нәтиҗәләрен минимальләштерү һәмкоррупциягә каршы сәясәтне камилләштерү буенча тәкъдимнәр һәм рекомендацияләр әзерләү;

- коррупциягә каршы тору чараларын тормышка ашыруда практик һәм методологик ярдәм күрсәтү.

Эксперт төркеме составына Татарстан Республикасы дәүләт хакимияте органнары, иҗтимагый берләшмәләр һәм оешма вәкилләре керә.

Татарстан Республикасы Президентының Коррупциягә каршы сәясәт мәсьәләләре идарәсе исеменнән чарада Рөстәм Гаязов катнашты, ул Апас һәм Теләче районнарында эксперт төркеме комиссияләре эше нәтиҗәләре турында мәгълүмат җиткерде.

Аерым алганда, беренче яртыеллыкта Апас районында коррупциягә каршы тору өлкәсендә түбәндәге закон бозу очраклары, теркәлде: җир һәм милек мөнәсәбәтләрендә җитешсезлекләр, муниципаль контракт буенча түләнгән эшләрне үтәмәү, пассажирлар йөртүне гамәлгә ашырганда бюджет акчаларын дөрес кулланмау, хезмәт автотранспортына хезмәт күрсәтүгә юнәлтелгән акчаларны исәпкә алуда һ.б.

Теләче муниципаль районында торак-коммуналь хуҗалык һәм авыл хуҗалыгы билгеләнешендәге җирләрдән файдалану өлкәсендә хокук бозулар ачыкланды.

ТР Экология һәм табигый ресурслар министрының беренче урынбасары Айрат Шиһапов хәбәр иткәнчә, 2021 елның беренче яртыеллыгында экологик күзәтчелек инспекторлары табигать саклау законнарын бозуның 2,8 меңнән артык очрагын ачыклаган. 27 млн. Сумнан артык штраф салынган.

Аның сүзләренә караганда, табигать саклау законнарын бозуларга юл куймау өчен IT-технологияләр кулланыла. Мәсәлән, фотокүргәзмәләр ярдәмендә әйләнә-тирә мохиткә дистанцион мониторинг алып барыла, бу табигатьне саклау законнарын бозучыларны административ җаваплылыкка тартырга мөмкинлек бирә. Моннан тыш, коррупцион күренешләрне булдырмау өчен дәүләт инспекторы формасына беркетелгән видеорегистраторлар кулланыла. Прибор инспекторның закон бозучылар белән сөйләшү язмасын алып бара. Апас районында санитар-экологик торышны тикшергәндә 22 хокук бозу очрагы, Теләче районында – 35 тәртип бозу очрагы ачыкланган. Бу, аерым алганда, җитештерү һәм кулану калдыклары белән эш иткәндә, су объектлары белән эш итү өлкәсендә таләпләрне бозу, файдалы казылмаларны законсыз чыгару.

Татарстан РеспубликасыМәгарифһәмфән министры урынбасары-Татарстан Республикасы Мәгариф һәм фән министрлыгының Мәгариф өлкәсендә күзәтчелек һәм контроль департаменты җитәкчесе Рәмис Мөҗипов Апас һәм Теләче районнары белем бирү оешмаларында коррупциягә каршы законнарны үтәү буенча үткәрелгән мониторинг турында сөйләде. Аерым алганда, Апас районында 20 мәктәп, 26 мәктәпкәчә белеем бирү учреждениесе, дүрт өстәмә белем бирү оешмасы һәм бер Урта һөнәри белем бирү учреждениесе тикшерелде. Теләче районында 11 мәктәп, 15 мәктәпкәчә белем бирү учреждениесе һәм ике өстәмә белем бирү оешмасы тикшерелде.

"Апас көллиятендә дәресләргә йөрми торган студентларның припискалары очраклары ачыкланды. Шундый УК фактлар Чүпрәле көллиятендәдә ачыкланды. Бүгенге көндә инде 3 Урта һөнәри белем бирү учреждениесе җитәкчесе эштән азат ителгән, 2се-аларга кисәтүләр һәм 5се-студентларга тиешле контроль булмау өчен шелтә белдерелде», – дип билгеләп үтте Рәмис Мөҗипов.

Спикер Апас көллиятендә «үле җаннар» белән булган очрактан соң Татарстан Президенты Рөстәм Миңнеханов республиканың барлык колледжларында тиешле тикшерүләр үткәрергә кушты. «Тикшерүләр дәвам итә. Барлык фактлар да чикләнә. Мондый очраклар ачыкланган учреждениеләрдә кабул итүнең контроль саннары яңадан каралды", - диде ул.

Чара ахырында спикерлар журналистларның сорауларына җаваплар бирделәр.