2019 елның 27 августы, сишәмбе

Татарстанда «Безнең ишегалды» масштаблы программасы старт алды, аның кысаларында якындагы елларда республиканың торак пунктларында 9 меңнән артык күпфатирлы йортларның ишегалдын тәртипкә китерү планлаштырыла

Татарстан Президенты Рөстәм Миңнеханов инициативаны хуплады һәм ТР Төзелеш, архитектура һәм торак-коммуналь хуҗалык министрлыгына һәм «Бердәм Россия» партиясенә программаны эшләү буенча йөкләмә бирде. Министрлык БТИ белән берлектә республикадагы барлык ишегалды территорияләрен паспортлаштыруга кереште. Бу проект-смета документларын эшләү өчен кирәк.

Дәүләт Советы депутатлары, «Бердәм Россия» фракциясе әгъзалары, үз чиратында, үз сайлау округларында яшәүчеләр белән актив очрашып, аларның төзек ишегалды ничек чиста булырга тиешлеге турында фикерләрен һәм тәкъдимнәрен ишетү өчен очрашалар.

2019 елның 26 августында Әтнә муниципаль районында М.Сәлимҗанов урамы 49 һәм 51 нче йортлардагы күпфатирлы йортта яшәүчеләр Татарстан Республикасы Әтнә район Советы депутаты Фәрит Мансур улы Нуриев белән очраштылар.

Кешеләр матур, уңайлы һәм куркынычсыз ишегалларында яшәргә тели. Хәзер программаны эшләү өчен әзерлек этабы бара.

Халык фикер алышуда актив катнаша һәм аларның ишегалларына нинди булырга кирәклеге турында конкрет тәкъдимнәр белдерә. Мәсәлән, йорт янындагы асфальт юлны ватарга кирәк. Кискен тема-машина ишегалдында. Әңгәмәдә аеруча балалар кызыксыналар, алар шулай ук актив рәвештә үз фикерләрен белдерәләр.

Мәгълүмат өчен: Иҗади эшләр конкурсы «Безнең ишегалды: Минем хыялымдагы йорт», «Фотография» темаларына «Безнең ишегалды – күршелек территориясе», «Видеоролик» - «Безнең ишегалды: чиста ишегалды – уңайлы шәһәр», «Безнең ишегалды: Игелекле ишегалды – кунакчыл шәһәр», «Безнең ишегалды: спорт ишегалды – сәламәт шәһәр», «Безнең ишегалды – күршелек территориясе», «Безнең ишегалды: монда танылган кеше яши» дигән темага социаль видеоролик өч номинациядә үткәреләчәк.

Конкурс 2019 елның 1 августыннан 1 сентябренә кадәр уздырылачак. Иҗади эшләрне түбәндәге адрес буенча җибәрергә кирәк: nachdvor.rt@yandex.ru

Акция турында тулырак мәгълүмат Татарстан Республикасы Дәүләт Советы сайтыннан алынды